Kategorie
Uncategorized

Klasyczny garnitur czy elegancki smoking?

Opisując różnice między smokingiem a garniturem, należy najpierw przedstawić poszczególne elementy obu strojów. Zacznijmy od najbardziej popularnego męskiego stroju wizytowego,.Garnitur to klasyczny strój męski o wielu zastosowaniach. Można go założyć na każdą okazję bez względu na porę dnia. Wystarczy wybrać odpowiedni kolor. Czarny, grafitowy, szary i ciemnogranatowy to tradycyjne kolory garniturów, które pasują do różnych typów urody i sprawdzają się w wielu sytuacjach. Chociaż czerń wydaje się niezwykle uniwersalna, garnitur w tym kolorze należy zakładać wyłącznie wieczorem .Sprawdzi się podczas studniówki czy balu sylwestrowego, a także oczywiście na pogrzeb.
Smoking w klasycznym wydaniu to czarna jedno- lub dwurzędowa marynarka z atłasowymi lub jedwabnymi klapami i czarne spodnie z atłasowym lampasem po bokach. Jeśli wybieramy smoking jednorzędowy, możemy go swobodnie rozpiąć. Natomiast rozpięty smoking dwurzędowy prezentuje się mało gustownie, dlatego tego modelu się nie rozpina. Jeśli więc chcemy czuć się swobodnie, wybierzmy fason jednorzędowy.
Garnitur a smoking to odmienny ubiór .Najważniejszą różnicą ich charakter. Garnitur jest bardziej uniwersalny. Wpisuje się w estetykę odpowiednią na biznesowe spotkania i konferencje, uroczystości religijne, rodzinne czy święta. Garnitur możemy też śmiało nosić na co dzień lub zestawiać ze wzorzystą koszulą albo fantazyjną muchą czy kolorowym krawatem – dzisiejsza moda pozwala na wiele eksperymentów i nietrzeba ograniczać się do klasycznej bieli albo błękitu. Popularnością cieszą się też np. garnitury granatowe,niebieskie, bordowe, beżowe, brązowe lub w drobne wzory, kraty, paski, a także kroje o mniej oficjalnym charakterze.Garnitur a smoking to odmienny ubiór . Najważniejszą różnicąjest ich charakter. Garnitur jest najbardziej uniwersalny. Wpisuje się w estetykę odpowiednią na biznesowe spotkania i konferencje, uroczystości religijne, rodzinne czy święta. To jednak nie koniec. Garnitur możesz też śmiało nosić na co dzień lub zestawiać ze wzorzystą koszulą albo fantazyjną muchą czy kolorowym krawatem – dzisiejsza moda pozwala na wiele eksperymentów i nie musisz ograniczać się do klasycznej bieli albo błękitu. Popularnością cieszą się też np. garnitury bordowe, beżowe, brązowe lub w drobne wzory, a także kroje o mniej oficjalnym charakterze. O ile garnitur można nosić zarówno w dzień, jak i wieczorem, o tyle smoking przeznaczony jest wyłącznie na okazje wieczorowe.Różnice między garniturem a smokingiem widać w fasonie i poszczególnych elementach stroju. Najprostszy garnitur składa się z 2 części – spodni oraz marynarki. W zestawie często znajduje się także kamizelka, choć nie wszyscy mężczyźni się na nią decydują. Istotne jest to, że garnitur może mieć wiele kolorów – od ponadczasowej czerni, przez szarości i granaty, aż po modele wzorzyste. Marynarka może mieć kieszenie, zaszewki, patki lub klapy, a spodnie mają szlufki, w które wsuwa się – najczęściej skórzany – pasek. Garnitur ma wiele wariantów, może być utrzymany zarówno w sportowej, jak i wizytowej estetyce, dlatego jest tak uniwersalnym elementem garderoby.
Smoking natomiast jest wyznacznikiem szyku i elegancji.Zawsze ma kolor czarny lub ciemnogranatowy, koszula musi być biała, a do kompletu zakłada się specjalną, smokingową kamizelkę lub pas hiszpański. Fason marynarki ma również określone zasady – najczęściej spotyka się jednorzędowe modele (dwurzędowe są zdecydowanie mniej formalne), brak tu patek czy innych dekoracji. Klapy są skośnie ścięte i zazwyczaj powlekane jedwabnym materiałem, podobnie zresztą jak i guziki. Buty do smokingu koniecznie muszą być w czarnym odcieniu, a spodnie nie mają szlufek. Obowiązkowym elementem jest też mucha. Smoking zakładamy także podczas wieczornych przyjęć lub imprez o uroczystym charakterze, np. podczas balu sylwestrowego, karnawałowego, charytatywnego. Oprócz tego możemy pójść w nim wieczorową porą do teatru, filharmonii czy opery. Sprawdzi się także na studniówkach. Pamiętaj, że jeśli ty zdecydujemy się na smoking, to partnerka powinna wtedy ubrać długą, wieczorową suknię.Garnitur to na tyle uniwersalny strój wizytowy, że można nosić go niemal zawsze, a z pewnością zasady savoire vivre nie wyznaczają odpowiednich pór jego noszenia, tak jak to miało miejsce w przypadku smokingu.
Do ślubu o wiele bardziej wskazany jest smoking. Ten wizytowy strój półformalny podkreśli uroczysty charakter wydarzenia, a przy tym jako pan młody będziesz się w nim wyróżniać na tle pozostałych gości ubranych zazwyczaj w garnitury.

.

Między smokingiem a garniturem występuje kilka podstawowych różnic. Przede wszystkim ten pierwszy zakładasz jedynie po zmroku. Zawsze musisz nosić smoking z kamizelką lub pasem, a w garniturze można je pominąć.

Istnieją także duże obostrzenia co do koloru noszonego smokingu. Może być jedynie czarny lub ciemnogranatowy. Garnitur z kolei ma wiele barw, wzorów i materiałów. Reszta różni się dodatkami, czyli brak paska w talii, wyłącznie mucha czy zakaz noszenia kolorowych poszetek.