glukozamina

Czy glukozamina jest rzeczywiście dobra dla stawów?

Siarczan chondroityny i glukozamina są popularnymi suplementami stosowanymi w leczeniu bólu i utraty funkcji związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów. Jednak większość badań oceniających ich skuteczność wykazuje niewielką poprawę w stosunku do placebo pod względem zmniejszenia bólu lub uszkodzenia stawów.

Chondroityna – co to jest?

Chondroityna jest głównym składnikiem chrząstki, pomaga w zatrzymaniu wody. Jest on wytwarzany przez ciało w sposób naturalny. Do produkcji suplementów może być wytwarzany z chrząstki zwierząt, takich jak krowy, świnie lub rekiny, lub może być wytwarzany w laboratorium. Suplement jest sprzedawany jako siarczan chondroityny. W wielu krajach europejskich jest zatwierdzony jako lek na receptę. W Stanach Zjednoczonych często łączy się z suplementem glukozaminy.

Glukozamina – co to jest? Kiedy stosować oraz badania

Podobnie jak chondroityna, glukozamina jest naturalnym związkiem znajdującym się w zdrowej chrząstce, szczególnie w płynie wokół stawów. W przypadku suplementów diety jest on zbierany ze skorup skorupiaków lub może być wytwarzany w laboratorium. Może występować w kilku postaciach chemicznych, ale najczęściej stosowanym w zapaleniu stawów jest siarczan glukozaminy. W testach laboratoryjnych glukoza wykazała właściwości przeciwzapalne, a nawet pojawiła się, aby wspomóc regenerację chrząstki.

Badania przeprowadzone na krystalicznym siarczanie glukozaminy spowodowały złagodzenie objawów u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, którzy przyjmowali 1500 mg na dobę przez trzy lata.

stawy

Siarczan chondroityny w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Chondroityna może być dodatkowym środkiem przeciwbólowym u niektórych osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego i ręki. Korzyści są zwykle niewielkie (około 8-10% poprawy) i działają powoli (do 3 miesięcy). Kompleksowa baza danych naturalnych leków (NMCD), która oceniła i oszacowała ponad 80 000 naturalnych składników leków i komercyjnych suplementów diety, zaklasyfikowała chondroitynę jako „potencjalnie skuteczną” w przypadku choroby kolana.

Badanie z 2011r. opublikowane w czasopiśmie Arthritis and Rheumatism wykazało, że siarczan chondroityny łagodnie łagodzi ból i poprawia funkcje u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Suplement został sporządzony z ryb i przyjmowany codziennie w dawce 800 mg przez 6 miesięcy. Pacjenci zgłaszali poprawę po 3 miesiącach leczenia. Obserwowano również krótszy czas porannej sztywności. Chondroityna nie poprawiła siły uchwytu. Ponadto pacjenci leczeni chondroityną nie stosowali mniej leków przeciwbólowych (acetaminofenu) niż pacjenci przyjmujący placebo.

Sprawdż więcej o leczeniu stawów – 4flex – cena, opinie oraz skład

Ponieważ nie zgłoszono żadnych skutków ubocznych związanych z chondroityną, można ją wypróbować jako alternatywę dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych dla pacjentów, którzy nie mogą przyjmować ich i którzy wymagają długotrwałego leczenia. Chondroityna i leki przeciwzapalne nie zostały porównane bezpośrednio; jednak inne badania wykazały podobną poprawę w bólu rąk oraz ich funkcji, jak stwierdzono w przypadku chondroityny. Leki przeciwzapalne łagodzą ból szybciej niż siarczan chondroityny, ale mogą powodować bardziej poważne działania niepożądane (zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego, zawał serca lub udar mózgu i interakcje z innymi lekami), szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku.

Glukozamina w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Glukozamina może zapewnić skromne uśmierzenie bólu u niektórych pacjentów z zapaleniem kości i stawów kolana, biodra i kręgosłupa. W ramach Natural Medicines Comprehensive Database sklasyfikowano glukozaminę jako „prawdopodobnie skuteczną” w chorobie zwyrodnieniowej stawów, oceniając ją wyżej niż chondroityna. Większość badań wykonano u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową kolana.

Jednak niektóre badania pokazują, że glukozamina zapewnia taką samą ulgę w bólu jak placebo (pigułka, która nie zawiera żadnego leku). Nazywa się to „efektem placebo”, w którym pacjenci oczekują, że poczują się lepiej. Przykładem jest badanie opublikowane w 2010r. w czasopiśmie American Medical Association, w którym stwierdzono, że glukozamina nie zapewnia dodatkowej ulgi w bólu w porównaniu z placebo u osób z przewlekłym bólem dolnej części pleców spowodowanym chorobą zwyrodnieniową stawów w dolnej części kręgosłupa. Połowa uczestników brała glukozaminę (1500 miligramów dziennie), a druga połowa przyjmowała placebo. Obie grupy twierdziły, że ból w dolnej części pleców poprawił się o około 50 procent w ciągu roku. Jednak ze względu na niewielką liczbę osób zaangażowanych w badanie, istnieje potrzeba w więcej ilości badań, aby potwierdzić te wyniki.

Połączenie glukozaminy i chondroityny w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Najobszerniejsze długoterminowe badanie każdego suplementu – próba interwencji Glucosamine / Chondroitin Arthritis Intervention (GAIT) – obserwowano na połączeniu chondroityny i glukozaminy, oba suplementy indywidualnie, celekoksyb (Celebrex) i placebo u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych.

Pierwsza faza GAIT wykazała, że połączenie glukozaminy i siarczanu chondroityny wykazało znaczną ulgę w mniejszej podgrupie uczestników badania z umiarkowanym do ciężkiego bólu kolana. Ale nie było żadnego efektu w grupie z łagodnym bólem. Wyniki te zostały opublikowane w New England Journal of Medicine w 2006 roku.

Druga faza badania GAIT opublikowana w czasopiśmie Arthritis & Rheumatism w 2008 roku dotyczyła zapobiegania uszkodzeniom stawów w kolanie. Wydaje się, że kombinacja glukozaminy i chondroityny nie jest bardziej skuteczna w zapobieganiu uszkodzeniom stawów spowodowanym chorobą zwyrodnieniową stawów niż w przypadku placebo. Chociaż różnice między grupami nie były istotne statystycznie, uczestnicy, którzy stracili najmniejszą ilość przestrzeni stawów w ciągu dwóch lat, byli w grupach przyjmujących samą glukozaminę lub samą chondroitynę. Jest możliwe, że przyjmowanie dwóch suplementów razem może ograniczyć ich wchłanianie do organizmu, wyjaśniając niższy efekt kombinacji suplementów.

W trzeciej fazie, w sumie w ciągu czterech lat suplementy w kombinacji lub w monoterapii nie przynosiły większych korzyści w łagodzeniu bólu kolana niż celekoksyb lub placebo. Chociaż wyniki nie były statystycznie istotne, celekoksyb osiągnął najwyższe szanse na osiągnięcie co najmniej 20% redukcji bólu. Wyniki te zostały opublikowane w 2010 roku w czasopiśmie Annals of Rheumatic Disease.

Wyniki

American College of Rheumatology w swoich najnowszych zaleceniach dotyczących leczenia kości i stawów opublikowanych w 2012 roku nie zaleca chondroityny ani glukozaminy do wstępnego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Suplementy chondroityny i glukozaminy same lub w połączeniu mogą nie działać dla wszystkich osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Jednak pacjenci, którzy przyjmują te suplementy i którzy zauważyli u nich poprawę, nie powinni zaprzestać ich przyjmowania. Oba suplementy są bezpieczne do podjęcia długoterminowych.

Różnice w skuteczności chondroityny mogą być również spowodowane różnicami w dawkowaniu i jakością suplementów. Zawartość chondroityny pomiędzy różnymi markami może się bardzo różnić. Podobne obawy dotyczyły suplementów glukozaminy. Porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą o tym, którą markę wybrać, wypróbowując jeden z tych suplementów.

O autorze Jakub Kowalski

Terapeuta manualny najwyższej kategorii, ma ponad 25-letnie doświadczenie. Posiada metody auriculo i kapitalnej refleksoterapii, farmakopunktury, hirudoterapii, fizjoterapii, terapii ruchowej. Doskonale wykorzystuje osteopatię u dorosłych i dzieci. Ma szerokie doświadczenie w zakresie stosowania homeopatii i ziołolecznictwa, różnych technik masażu medycznego i terapii manualnej tkanek miękkich.

Ostatnio aktualizowano przez skutecznyfit

2 komentarze

  1. Poszedłem do lokalnego supermarketu / apteki i kupiłem glukozaminę / chondroitynę w formie tabletek. Biorę tabletki kilka razy dziennie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *