Zioła na stawy

Zioła na stawy i kości. Jakie skuteczne?

Zdrowe i sprawne stawy to ważna sprawa, mając na uwadze prawidłowe funkcjonowanie. Niestety z reguły o tym nie pamiętamy. Uświadamiamy to sobie, dopiero kiedy zaczynamy odczuwać ból. A dużo łatwiej byłoby zapobiegać, niż leczyć. Zwyrodnienie stawów to choroba, która dotyka nie tylko osoby starsze. Staje się coraz częstszym problemem młodych osób i do tego aktywnych, dbających o zdrowie. Ale na szczęście mamy zioła na stawy. Te można stosować bez obaw o swoje zdrowie i samopoczucie.

Zioła na stawy i kości

Zioła na stawy i kości były stosowane już w czasach, kiedy nie istniały apteki. Wówczas nie było innych metod uśmierzania bólu i związanego z chorobą dyskomfortu. Lista ziół, które wyjątkowo skutecznie działają na tego typu problemy, jest właściwie długa. Warto wymienić przynajmniej te najważniejsze.

Czytaj – 4flex – cena, opinie oraz skład

Boswelia – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wykazuje się nawet silnym działaniem przy łagodzeniu bólu związanego z rwą kulszową. Można stosować ją w różnoraki sposób – zarówno w postaci maści, jak i doustnie.

Kozieradka – wykazuje się silnym działaniem przeciwbólowym, przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Stosuje się ją na dwa sposoby – pijąc (zalane wodą nasiona) i nacierając obolałe miejsca przygotowanym z tej rośliny olejem.

Arnika Górska – roślinę tę można wykorzystać do przygotowania wyciągu w celu nacierania stawów. Działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Należy stosować ją wyłącznie zewnętrznie.

Goździki – wykazują się silnym działaniem rozgrzewającym. Ponadto działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Rozmaryn – łagodzi bóle i obrzęki stawów. Wykazuje się też działaniem ochronnym. Zaleca się stosowanie go w formie ciepłych okładów.

Imbir – ma właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo uśmierza ból.

Za skuteczne działanie wspomnianych ziół odpowiadają zawarte w nich substancje aktywne jak olejki eteryczne czy flawonoidy. Ich skuteczność została niejednokrotnie potwierdzona specjalnie przeprowadzonymi badaniami.

Arnika Górska na ból stawów

Wbrew pozorom pachnące i w dodatku miłe dla oka żółte kwiatki arniki mają wiele właściwości. Swoją skuteczność zawdzięczają kombinacji substancji czynnych. Zawierają laktony seskwiterpenowe, a między innymi helenalinę, flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, a także triterpeny, garbniki i kwasy organiczne. Nic w takim razie dziwnego w tym, że arnika górska wykazuje się tak skutecznym działaniem. Preparaty zawierające ten składnik likwidują obrzęki i siniaki. Arnika łagodzi ból po urazach stawów. Nie tylko rozgrzewa, ale również działa przeciwbólowo. Dodatkowo regeneruje uszkodzone tkanki. Dzięki temu, iż w swoim składzie zawiera olejki eteryczne i flawonoidy, skutecznie wzmacnia naczynia krwionośne. Zabierając się za stosowanie tego zioła na stawy, trzeba mieć na uwadze, że nie można używać go doustnie, a tylko zewnętrznie. Co więcej, nie powinno się tego robić na uszkodzoną skórę, otwarte rany czy oparzenia trzeciego stopnia. Zioło to nie jest zalecane dla dzieci poniżej 3 roku życia.

Arnika górska jest pod ścisłą ochroną. Dlatego surowiec do wyrobów farmaceutycznych pochodzi z upraw. Mimo to jest łatwo dostępna zarówno w specjalnych sklepach, jak też w aptekach, szczególnie tych działających w sieci.

Ziołowe oleje na zwyrodnienie stawów

Ziołowe oleje przygotowane na bazie ziołowych mieszanek mają bardzo dobre właściwości lecznicze. Można je stosować na różne sposoby, zarówno w formie okładów, jak i poprzez wcieranie w bolące części ciała. Takie olejki można przygotowywać samodzielnie w zaciszu własnego domu. Ważne jest tylko to, aby posługiwać się odpowiednim przepisem, gdyż tylko odpowiednie zioła na stawy i we właściwych proporcjach przyczynią się do satysfakcjonujących zmian i ulgi. Doskonale do tego celu nadają się:

Olejek lawendowy – ma działanie przeciwbólowe.

Olejek z dziurawca – działa przeciwbólowo. Ma korzystny wpływ na nerwobóle różnego pochodzenia.

Wyciąg olejowy z aronii górskiej – skutecznie działa na stawy w stanach pourazowych.

Olejek goździkowy – silnie uśmierza ból. Ulgę przynosi również w przypadku bólów reumatycznych.

Olejek rozmarynowy – chroni stawy. Doskonale łagodzi ból przy zwichnięciach i obrzękach.

Olejek miętowy – działa przeciwbólowo. Wykazuje się działaniem rozgrzewającym i uśmierzającym ból.

Regularne stosowanie tego rodzaju olejków zapewnia satysfakcjonujące efekty, począwszy już od pierwszego dnia. Dłuższe ich używanie może przyczynić się wyłącznie do jeszcze większej poprawy stanu zdrowia i samopoczucia.

Zioła na stawy oraz reumatyzm

Walcząc z bólami reumatycznymi warto wypróbować napary z kory wierzbowej. Posiada ona właściwości przeciwzapalne. Kora zawiera kwas acetylosalicylowy działający przeciwbólowo. Działaniem przeciwreumatycznym wykazuje się wiązówka błotna. Pozytywny wpływ na problemy z reumatyzmem ma także pokrzywa zwyczajna. Skuteczne są również napary z liści brzozy. Wystarczy dodać taki napar do kąpieli, aby zapewnić sobie ulgę w bólu kości. Osobom, które cierpią na reumatyzm, zazwyczaj poleca się także wierzbę białą. W ziołolecznictwie stosuje się wyłącznie korę. Wykorzystuje się ją do leczenia różnych chorób reumatycznych. Pomocna w leczeniu reumatyzmu może być gorczyca biała. Stosowanie jej jest może z jednej strony dziwne, ale za to przyczynia się do satysfakcjonujących zmian. Przykłada się ją w woreczku do bolących stawów i miejsc z bólami reumatycznymi.

Bolące stawy i kości, problemy z reumatyzmem, wszystko to sprawia, że trudno jest normalnie funkcjonować, wykonywać codzienne obowiązki czy też oddawać się różnym przyjemnościom. Niestety wielu ludzi z tego powodu cierpi i choć wydaje się, że nie ma na to rozwiązania, skuteczne metody walki z bólem stawów i kości oraz reumatyzmem istnieją. Wystarczy sięgnąć po najprostszy sposób z możliwych, jakim są zioła na stawy. Ich regularne i zarazem umiejętne stosowanie może przyczynić się wyłącznie do satysfakcjonujących zmian. Nie pozostaje wobec tego nic innego, jak tylko wybrać te właściwe zioła i przygotować na ich bazie odpowiednie mieszanki.

Kozieradka, arnika górska, rozmaryn – to tylko wybrane zioła na stawy, które mają bardzo dobry wpływ na poprawę stanu zdrowia. Pomocne są tu też ziołowe olejki – olejek miętowy, goździkowy, czy lawendowy to podstawa w leczeniu bólu stawów i kości. Jeżeli zaś chodzi o reumatyzm, lista naturalnych „lekarstw” też jest całkiem długa. To oznacza, że cierpiąc na tego typu dolegliwości, nie trzeba od razu decydować się na leczenie farmakologiczne. Wystarczą domowe sposoby.

O autorze Jakub Matusiak

Od 15 lat interesuje się ziołami i ich leczącymi właściwościami. Doświadczony zielarz, który chętnie dzieli się swoją wiedzą.

Ostatnio aktualizowano przez skutecznyfit

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *