Zioła na stawy i kości. Jakie skuteczne?

27 Wrz

Zdrowe i sprawne stawy to ważna sprawa, mając na uwadze prawidłowe funkcjonowanie. Niestety z reguły o tym nie pamiętamy. Uświadamiamy to sobie, dopiero kiedy zaczynamy odczuwać ból. A dużo łatwiej byłoby zapobiegać, niż leczyć. Zwyrodnienie stawów to choroba, która dotyka nie tylko osoby starsze. Staje się coraz częstszym problemem młodych osób i do tego aktywnych, dbających o zdrowie. Ale na szczęście mamy zioła na stawy. Te można stosować bez obaw o swoje zdrowie i samopoczucie.

Zioła na stawy i kości

Zioła na stawy i kości były stosowane już w czasach, kiedy nie istniały apteki. Wówczas nie było innych metod uśmierzania bólu i związanego z chorobą dyskomfortu. Lista ziół, które wyjątkowo skutecznie działają na tego typu problemy, jest właściwie długa. Warto wymienić przynajmniej te najważniejsze.

Czytaj – 4flex – cena, opinie oraz skład

Boswelia – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wykazuje się nawet silnym działaniem przy łagodzeniu bólu związanego z rwą kulszową. Można stosować ją w różnoraki sposób – zarówno w postaci maści, jak i doustnie.

Kozieradka – wykazuje się silnym działaniem przeciwbólowym, przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Stosuje się ją na dwa sposoby – pijąc (zalane wodą nasiona) i nacierając obolałe miejsca przygotowanym z tej rośliny olejem.

Arnika Górska – roślinę tę można wykorzystać do przygotowania wyciągu w celu nacierania stawów. Działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Należy stosować ją wyłącznie zewnętrznie.

Goździki – wykazują się silnym działaniem rozgrzewającym. Ponadto działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Rozmaryn – łagodzi bóle i obrzęki stawów. Wykazuje się też działaniem ochronnym. Zaleca się stosowanie go w formie ciepłych okładów.

Imbir – ma właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo uśmierza ból.

Za skuteczne działanie wspomnianych ziół odpowiadają zawarte w nich substancje aktywne jak olejki eteryczne czy flawonoidy. Ich skuteczność została niejednokrotnie potwierdzona specjalnie przeprowadzonymi badaniami.

Arnika Górska na ból stawów

Wbrew pozorom pachnące i w dodatku miłe dla oka żółte kwiatki arniki mają wiele właściwości. Swoją skuteczność zawdzięczają kombinacji substancji czynnych. Zawierają laktony seskwiterpenowe, a między innymi helenalinę, flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, a także triterpeny, garbniki i kwasy organiczne. Nic w takim razie dziwnego w tym, że arnika górska wykazuje się tak skutecznym działaniem. Preparaty zawierające ten składnik likwidują obrzęki i siniaki. Arnika łagodzi ból po urazach stawów. Nie tylko rozgrzewa, ale również działa przeciwbólowo. Dodatkowo regeneruje uszkodzone tkanki. Dzięki temu, iż w swoim składzie zawiera olejki eteryczne i flawonoidy, skutecznie wzmacnia naczynia krwionośne. Zabierając się za stosowanie tego zioła na stawy, trzeba mieć na uwadze, że nie można używać go doustnie, a tylko zewnętrznie. Co więcej, nie powinno się tego robić na uszkodzoną skórę, otwarte rany czy oparzenia trzeciego stopnia. Zioło to nie jest zalecane dla dzieci poniżej 3 roku życia.

Arnika górska jest pod ścisłą ochroną. Dlatego surowiec do wyrobów farmaceutycznych pochodzi z upraw. Mimo to jest łatwo dostępna zarówno w specjalnych sklepach, jak też w aptekach, szczególnie tych działających w sieci.

Ziołowe oleje na zwyrodnienie stawów

Ziołowe oleje przygotowane na bazie ziołowych mieszanek mają bardzo dobre właściwości lecznicze. Można je stosować na różne sposoby, zarówno w formie okładów, jak i poprzez wcieranie w bolące części ciała. Takie olejki można przygotowywać samodzielnie w zaciszu własnego domu. Ważne jest tylko to, aby posługiwać się odpowiednim przepisem, gdyż tylko odpowiednie zioła na stawy i we właściwych proporcjach przyczynią się do satysfakcjonujących zmian i ulgi. Doskonale do tego celu nadają się:

Olejek lawendowy – ma działanie przeciwbólowe.

Olejek z dziurawca – działa przeciwbólowo. Ma korzystny wpływ na nerwobóle różnego pochodzenia.

Wyciąg olejowy z aronii górskiej – skutecznie działa na stawy w stanach pourazowych.

Olejek goździkowy – silnie uśmierza ból. Ulgę przynosi również w przypadku bólów reumatycznych.

Olejek rozmarynowy – chroni stawy. Doskonale łagodzi ból przy zwichnięciach i obrzękach.

Olejek miętowy – działa przeciwbólowo. Wykazuje się działaniem rozgrzewającym i uśmierzającym ból.

Regularne stosowanie tego rodzaju olejków zapewnia satysfakcjonujące efekty, począwszy już od pierwszego dnia. Dłuższe ich używanie może przyczynić się wyłącznie do jeszcze większej poprawy stanu zdrowia i samopoczucia.

Zioła na stawy oraz reumatyzm

Walcząc z bólami reumatycznymi warto wypróbować napary z kory wierzbowej. Posiada ona właściwości przeciwzapalne. Kora zawiera kwas acetylosalicylowy działający przeciwbólowo. Działaniem przeciwreumatycznym wykazuje się wiązówka błotna. Pozytywny wpływ na problemy z reumatyzmem ma także pokrzywa zwyczajna. Skuteczne są również napary z liści brzozy. Wystarczy dodać taki napar do kąpieli, aby zapewnić sobie ulgę w bólu kości. Osobom, które cierpią na reumatyzm, zazwyczaj poleca się także wierzbę białą. W ziołolecznictwie stosuje się wyłącznie korę. Wykorzystuje się ją do leczenia różnych chorób reumatycznych. Pomocna w leczeniu reumatyzmu może być gorczyca biała. Stosowanie jej jest może z jednej strony dziwne, ale za to przyczynia się do satysfakcjonujących zmian. Przykłada się ją w woreczku do bolących stawów i miejsc z bólami reumatycznymi.

Bolące stawy i kości, problemy z reumatyzmem, wszystko to sprawia, że trudno jest normalnie funkcjonować, wykonywać codzienne obowiązki czy też oddawać się różnym przyjemnościom. Niestety wielu ludzi z tego powodu cierpi i choć wydaje się, że nie ma na to rozwiązania, skuteczne metody walki z bólem stawów i kości oraz reumatyzmem istnieją. Wystarczy sięgnąć po najprostszy sposób z możliwych, jakim są zioła na stawy. Ich regularne i zarazem umiejętne stosowanie może przyczynić się wyłącznie do satysfakcjonujących zmian. Nie pozostaje wobec tego nic innego, jak tylko wybrać te właściwe zioła i przygotować na ich bazie odpowiednie mieszanki.

Kozieradka, arnika górska, rozmaryn – to tylko wybrane zioła na stawy, które mają bardzo dobry wpływ na poprawę stanu zdrowia. Pomocne są tu też ziołowe olejki – olejek miętowy, goździkowy, czy lawendowy to podstawa w leczeniu bólu stawów i kości. Jeżeli zaś chodzi o reumatyzm, lista naturalnych „lekarstw” też jest całkiem długa. To oznacza, że cierpiąc na tego typu dolegliwości, nie trzeba od razu decydować się na leczenie farmakologiczne. Wystarczą domowe sposoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *